A Laws.Africa project
10 September 2002

Uganda Government Gazette dated 2002-09-10 number 52

Download PDF (6.6 MB)
Page 1
GAZETTE EXTRAORDINARY
                  tNnjrhe
                             *fc‘Kt UBRAfty
Tin: lUl KJCIlf re.ASOA

Registered at the
                                                                                                                                Published


                           Uganda Gazette
General Post Offic e for
transmission within
East Africa as a
                                                                                                                                   by
Newspaper
                                                                                                                                Authority


Vol. XCIV No. 52                                           10th September, 2002                                     Price: Shs. 1000
                             CONTENTS                      V       Page     27 MBARARA               TUSHEMERARWE CHRISTINE
The Electoral Commission Act—Notices ............ 387-455                   28 MOROTO                PULKOL HELLEN
Advertisements ...................................................... 931   29 MOYO                  ABIO HILDA
                                                                            31 MUBENDE               NAJJUMA FAR1DAH SHATRAH
                                                                            33 NEBBI                 KUMAKECH JACKLINE
                                                                            34 NTUNGAMO              BINDEEBA BARBRA CYNTHIA
General Notice No. 315 of 2002.                                             36 RAKAI                 NAMAYANYA MARGRET

            THE LOCAL GOVERNMENTS ACT, 1997.                                37 RUKUNGIRI             TUSINGWIRE JASPER
                     Act No. 1 of 1997.                                     38 SOROTI                ADYANGO RACHEL FRANCES

                            Section 138(1).                                 40 ADJUMANI             LEKEA ALICE
                                                                            41 BUG1R1                NABIRYE PENINAH
                         NOTICE.
     PUBLICATION OF ELECTION RESULTS FOR                                    42 BUS1A                 AGUTTU JUDITH
 COUNCILLORS REPRESENTING THE YOUTH AND                                     43 KATAKWI               AMONGIN HELLEN
    PERSONS WITH DISABILITIES AT THE LOCAL                                  44 NAKASONGOLA           NANSAMBA HARRIET
              GOVERNMENT COUNCILS.                                          45 SSEMBABULE           NABADDA DEBORAH
    Notice is hereby given by the Electoral Commission                      46 KAMWENGE             TUKAMUBONA EMILY
that in accordance with section 138(1) of the Local                         47 KAYUNGA               KABAZZI BASIR1KA RUTH
Governments Act, No. 1 of 1997, results for Councillors in
                                                                            48 KYENJOJO              BAGUMA SPELLANZA K.
the Schedule attached to this Notice, representing the Youth
and Persons with Disabilities at the Local Government                       49 MAYUGE               NANSUBUGA JANET
Councils is hereby published.                                               50 PADER                 KANYANGARENG FLORENCE
                                                                            51 S1RONKO              NAGUDI SCOVIA
                            SCHEDULE.
                                                                            53 YUM BE               AJIKO RUKIA
              DISTRICT/CITY LEVEL
                                                                            54 KABERAMAIDO          IBIO RUTH CHRISTINE
   LIST OF ELECTED SPECIAL INTEREST GROUPS
         COUNCILLORS (FEMALE YOUTH)                                         55 KANUNGU              KARUNGI ELIZABETH B.
                                                                            56 NAKAPIRIPIRIT        NAPEYOK JOSEPHINE
District                       Elected Councillor's Name
01 APAC                        ACHOLA POLLY PAULINE                                            DISTRICT/CITY LEVEL
                                                                            LIST OF ELECTED SPECIAL INTEREST GROUPS COUNCILLORS
02 ARUA                        ANGUPARU LILLIAN
                                                                                                 (MALE YOUTH)
03 BUND1BUGYO                  MPIIGWA ZAWADI.W.
04 BUSHENYI                    ATUHWATSE KAGWA
                                                                            District                Elected Councillor's Name
05 GULU                        LAYET BEATRICE
06 HOIMA                       KARUNGISAUDA                                 01 APAC                 OGWARA ROBERT
08 JINJA                       NAIGAGA KYAPA SARAH                          02 ARUA                 AT1BUN1 KENNEDY
09 KABALE                      KYOMUHENDO HILDA                             03 BUNDIBUGYO           MBALIBULHA BALUKU GODFREY
10 KABAROLE                    LINDA IRENE                                  04 BUSHENYI             BANYANGA SILAGI
11KALANGALA                    NANYONDO CAROLLNE                            05 GULU                 MAWA FRANCIS
12 KAMPALA                     KIRYOWA IRENE                                06 HOIMA                BYARUHANGA MARTIN
13 KAMULI                      NAMUSISI SANUBI                              08 JINJA                MAYEGO KATAIDHI K.
14 KAPCHORWA                   CHESANG GERTRUDE                             09 KABALE               BYAMUGISHA SENTARO
15 KASESE                      MBAMBU NAOME                                 10 KABAROLE             NYAKAANA RICHARD
16 KIBAALE                     NAMAGEMBE ASSUMPTAH                          11KALANGALA             KABUUSU MOSES .W.
17 K1BOGA                      NANKAB1RWA ANNE MARIA                        12 KAMPALA              LUBOWA HENRY
18 K1SORO                      TUMUHEIRWE MIRIAM                            14 KAPCHORWA            MANILA FRANCIS
19 KITGUM                      ARACH DOLLY                                  15 KASESE               MASEREKA ELLY MAGWARA
20 KOTIDO                      DODO1 GRACE ALEPER                           18 KISORO               NTEZIYAREMYE MOSES NKUNDA
23 LUWERO                      NASSOZI KAKEMBO .M.                          19 KITGUM               OPERE WINSTON CHURCHILL
24 MASAKA                      SSENGENDO HADIJA                             20 KOTIDO               TOOL1T AMBROSE
25 MASINDI                     NYANGOMA MILDRED                             23 LUWERO                KIBUUKA LAMECK

Page 2
Download full gazette PDF