A Laws.Africa project
25 October 2010

Uganda Government Gazette dated 2010-10-25 number 63

Download PDF (8.6 MB)
Page 1
GAZETTE EXTRAORDINARY                                                                                                                    ion
                                G         G                            rp-i

                                    MAT   Al   /a..                                                                   THE M-PVBUC Ol LGAS'DA
l III: REPl'UL IC 01' VCAN'PA
                                    NOTAVAMLEroB                                                                              PuMitM



                                Uganda Gazette x,
Registered at the
General Past Officefor
transmission within
East Africa as a
Newspaper




Vol. CIII No. 63                                                       25th October, 2010                        Price: Shs. 1500

                 CONTENTS                             Page                         11.    Kalangala   Abimanya Bosco
The Electoral Commission Act—Notices       ... 1011-1013                           12.    Kampala     Byamukama Yorokamu
The Trademarks Act—Registration of Applications      1013
                                                                                                      Serunjogi Vicent
Advertisement          ...       ...        ... 1013-1014
                                                                                                      Loobi Stepen
                                                                                                      Namukose Esther
General Notice No. 514 of 2010.                                                    13.    Kamuli      Lonyolo Norah

                   THE ELECTORAL COMMISSION ACT                                                       Misango Isiko Thomas
                              CAP 140                                              14.    Kasese      Kule Sausi Crispus
                                    Section 31(1)                                                     Nyondo Harriet Muhindo
                                      NOTICE                                       15.    Kibaale     Tayebwa Grannimer
                                                                                                      Kisakye Julius
          APPOINTMENT OF ASSISTANT RETURNING
            OFFICERS TO CONDUCT NOMINATIONS                                                           Turyatemba John
           FOR LOCAL COUNCILS IN THE GENERAL                                                          Byamukama K. Tanazio
                      ELECTIONS 2011                                               16.    LIRA        Awai Patrick

    Notice is hereby given by the Electoral Commission in                          17.    LUWEERO     Nakasi Flavia
accordance with Section 31(1) of the Electoral Commission                                             Lwanga Fred
Act (Cap 140), that appointments are hereby made for the                           18.    MASAKA      Musa Ali
Officers in the Schedule to this Notice as Assistant                               19.    MASINDI     Kasinde Hamidu
Returning Officer to conduct nominations for Local
                                                                                                      Asimirwe Patience
Government Councils at the respective County headquarters
in preparation for the General Elections 2011.                                     20.    MBALE       Mbanza Roland
                                                                                   21.    MBARARA     Lugoloobi Hamidu
                                     SCHEDULE
                                                                                                      Kananura Joseph
  DC           District                    Assistant Returning Officers
                                                                                   22.    MOROTO      Angiro James Charles
  1.           Apac                        Ongom Oscar
                                                                                   23.    MOYO        Swaleh Aluma
                                           Okello Ambrose Ebong
                                                                                   24.    MUBENDE     Barekye Aidah
  2.           ARUA                        Feta Geofrrey
                                                                                                      Kalule Emmanuel
                                           Aiita Nancy
                                                                                   25.    MUKONO      Kibuule Vincent Jjuko
                                           Adebo Ben Sua
                                                                                                      Nabukera Sarah
                                           Nyakaru Eunice
                                                                                   26.    NEBBI       Eyu Christine
  3.           BUNDIBUGYO                  Ntegyereize Ritah
                                                                                   27.    NTUNGAMO    Tibakanya Sammy
  4.           BUSHENYI                        Koosa Mac Kataryebwa
                                                                                                      Musinguzi Tolbert
  5.           GULU                        Anyoni Geoffrey
                                                                                                      Mbabazi Molly
                                               Oceng Isaac Otim
                                                                                    28.   PALLISA      Espany Peter
  6.           HOIMA                       Alegeka Beatrice
                                                                                                       Mudangha Solomon
                                               Katungi Godfrey
               IGANGA                          Wensagi Jonathan                                        Atenia Sam
  7.
                                               Kasadha Robinson                     29.   RAKAI       Tamale Gerald Majera

  8.           JINJA                           Kunihira Robert                                         Lubega Emmanuel

                                               Olinga Mark                                             Gumizamu David Bariira

  9.           KABALE                          Rubahibya Samuel Ben                 30.   RUKUNGIRI    Byabashaija David G.G.
                                               Niwandinda B. Flavian                                   Bashaija Charles
                                               Orishaba Boniface                    31.   SOROTI       Rugarama Daniel
  10.          KABAROLE                        Magezi Joseph                        32.   TORORO       Aduru Joan
                                               Mbabazi Rebecca                                         Oketcho John

Page 2
Download full gazette PDF